Október

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 

najbližšie podujatie:

Clementia

Čo znamená byť ľudský? Je ľudskosť silou, ktorá spája, alebo slabosťou, ktorá brzdí? Aké miesto má v dnešnej spoločnosti, kde empatia, odpustenie či rešpekt často ustupujú pred individualizmom a túžbou po moci?

V scénickom diele Clementia štyria naoko náhodní občania nachádzajú pohodenú a nikým nechcenú bohyňu, zosobnenú ako opustenú bábku. Clementia však nie je len predmetom v ich rukách, ale aj zrkadlom vlastných vnútorných svetov našich postáv. Spoločné stretnutie odhaľuje hlboké trhliny v ich vlastných životoch a nastavuje otázku, či je ľudskosť schopná prežiť, ak jej sami zatvárame dvere.

Príbeh prechádza obrazmi, kde predmety nadobúdajú nový význam – prázdne fľaše od alkoholu štrngajú ako výčitky, údy Clementie sa stávajú prostriedkami manipulácie alebo hry, v ktorých sa mieša humor s agresiou. Každý moment odhaľuje, ako ľahko sa ľudskosť môže zlomiť, ale aj to, akú silu môže mať, ak jej dáme priestor.

„Možno všetci počujeme len statiku... alebo práve ona je signálom...?“
---

Réžia: Michal Slovenský,
dramaturgia: Kristián Kozmenko,
scénografia: Michaela Urbanová,
účinkujú: Naďa Balacenková, Nikolas Šenšel, Ondrej Žec, Dávid Popovič.

Foto.: Katarína Kissová
---
Vstupenky: 7€/5€ (zľavnený)
Vstupenky preklikom TU. 
---
Projekt vznikol v rámci platformy Mliečne zuby.

filtrovať podľa kategórií

25. október 2024
piatok - 10:30
workshop

Antigona v grafickom románe

V rámci metodického workshopu na tému Sofoklovej tragédie Antigona sa uzavretá skupina študentiek a študentov navštevujúcich predmet „Divadelný lektoring“ na Vysokej škole múzických umení v Bratislave oboznámi s tým, ako zaujímavou interaktívnou formou priblížiť divadelnú hru, jej zákonitosti a výstavbu dramatického textu, využívajúc prostriedky dramatickej výchovy. Workshop vychádza z najnovšieho spracovania hry Antigona do podoby grafického románu – komiksu, ktoré vzniklo v rámci medzinárodného projektu Klasika v grafickom románe. Cieľom projektu je kultúrne vzdelávanie stredoškolákov a podnietenie ich vzťahu k dramatickej literatúre a divadlu prostredníctvom grafického románu.

Workshop pre Divadelný ústav pripravilo združenie EDUdrama a bude ho sprevádzať komentovaná prehliadka po priestoroch Divadelného ústavu.

Lektorky: Barbora Jurinová a Veronika Kořínková

Medzinárodný projekt Klasika v grafickom románe – Classics in the graphic novel realizuje Divadelný ústav spoločne so Slovinským divadelným inštitútom z Ľubľany a Divadelným inštitútom Zbigniewa Raszewského z Varšavy s podporou Európskej únie v rámci programu Kreatívna Európa – Podpora projektov európskej spolupráce 2019.