Láska ako najpôvodnejší ľudský cit a cesta k spáse sa stala pre Richarda Wagnera centrálnym leitmotívom nielen jeho tvorby, ale aj jeho života. Ovplyvnený Schopenhauerovou koncepciou o svete ako vôli a predstave a milostnou aférou s Mathildou Wesendonckovou skomponoval zbierku piesní Wesendonck-Lieder, ktorá sa stala štúdiou k jeho neskoršej hudobnej dráme Tristan a Izolda. V druhom dejstve tohto „opusu metaphysicum“ pojednáva v najdlhšom milostnom duete dejín opery transcendentálnu sublimáciu mileneckého páru vzdávajúceho sa svojho bytia v milostnom objatí prekonávajúcom hranice telesnosti i nepriateľského a nežičlivého sveta. Performatívna skica Wesendonck-Lieder sa zamýšľa nad Wagnerovou koncepciou Gesamtkunstwerku ako syntézy ideí, foriem a (javiskového) bytia (dramatických) charakterov sublimujúcej do efemérneho momentu vymaňujúceho sa nielen z tradičnej divadelnej formy, ale svojou témou bezpodmienečnej a bezhraničnej lásky aj z pút morálnej bigotérie. Takáto koncepcia lásky bola odjakživa tŕňom v oku každej autoritársky spravovanej spoločnosti. V Bayreuthskom festivalovom divadle, v ktorom nacisti zneužili interpretácie Wagnerových diel pre potreby svojej perverznej ideológie sa Tristan hral v roku 1939 poslednýkrát. Na program sa dostal až v roku 1952, rok po povojnovom obnovení Bayreuthských slávností.
---
Réžia, koncept, scéna: Peter Mazalán,
dramaturgia: Robert Bayer,
svetelný dizajn: Ján Ptačin,
zvukový dizajn: Fero Király,
video: Peter Fröhlich,
účinkujú: Eva Šušková, Stefanie C. Braun, Aleš Janiga, Markéta Jasvecová, Peter Pažický, Mirka Glasová, Eva Husáková, Peter Mazalán.
---
Vstupenky: 14 €/10 € (zľavnený)
Vstupenky preklikom TU.
---
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Predstavenie tiež vzniklo s finančnou podporou Nadácie mesta Bratislavy a Nadácie Tatra Banky.