December

 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Clementia

Čo znamená byť ľudský? Je ľudskosť silou, ktorá spája, alebo slabosťou, ktorá brzdí? Aké miesto má v dnešnej spoločnosti, kde empatia, odpustenie či rešpekt často ustupujú pred individualizmom a túžbou po moci?

V scénickom diele Clementia štyria naoko náhodní občania nachádzajú pohodenú a nikým nechcenú bohyňu, zosobnenú ako opustenú bábku. Clementia však nie je len predmetom v ich rukách, ale aj zrkadlom vlastných vnútorných svetov našich postáv. Spoločné stretnutie odhaľuje hlboké trhliny v ich vlastných životoch a nastavuje otázku, či je ľudskosť schopná prežiť, ak jej sami zatvárame dvere.

Príbeh prechádza obrazmi, kde predmety nadobúdajú nový význam – prázdne fľaše od alkoholu štrngajú ako výčitky, údy Clementie sa stávajú prostriedkami manipulácie alebo hry, v ktorých sa mieša humor s agresiou. Každý moment odhaľuje, ako ľahko sa ľudskosť môže zlomiť, ale aj to, akú silu môže mať, ak jej dáme priestor.

„Možno všetci počujeme len statiku... alebo práve ona je signálom...?“
---

Réžia: Michal Slovenský,
dramaturgia: Kristián Kozmenko,
scénografia: Michaela Urbanová,
účinkujú: Naďa Balacenková, Nikolas Šenšel, Ondrej Žec, Dávid Popovič.

Foto.: Katarína Kissová
---
Vstupenky: 7€/5€ (zľavnený)
Vstupenky preklikom TU. 
---
Projekt vznikol v rámci platformy Mliečne zuby.

filtrovať podľa kategórií

19. december 2024
štvrtok - 17:00
komentovaný prievod výstavou

Strhnime oponu násilia

Bara Podola

Divadelný ústav a fotografka Bara Podola vás pozývajú na komentovaný sprievod výstavou Strhnime oponu násilia v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave.

Výstava, ktorá otvára diskusiu o násilí páchanom nielen na ženách, ale aj na mužoch, potrvá do 20. decembra 2024. Pre verejnosť bude prístupná vždy hodinu pred každým podujatím v Štúdiu 12.

Vstup na podujatie je voľný.
---

Autorka Bara Podola o výstave:
„Táto výstava vznikla z hlbokej osobnej skúsenosti ženy, ktorá pred dvadsiatimi rokmi zažila násilie vo vzťahu. Jej odvaha podeliť sa o svoj príbeh sa stáva inšpiráciou pre nás všetkých. Výstava pozostáva zo série fotografií, ktoré zobrazujú spektrum emócií zoči-voči násiliu zo strany blízkych, a to prostredníctvom umeleckého stvárnenia profesionálnymi herečkami a hercami z umeleckého súboru Slovenského národného divadla. Herečky a herci, ktorí sa podieľajú na projekte, nestvárnili svoju osobnú skúsenosť. Ich úlohou bolo prostredníctvom svojho talentu a empatie vizuálne stvárniť emócie ľudí, ktorí si týmto utrpením prešli. Herecké stvárnenie umožňuje divákovi nahliadnuť do vnútorného sveta ľudí, ktorí zažívali násilie – sveta, ktorý je zároveň plný odvahy, nádeje a túžby po zmene. Cieľom výstavy nie je zobraziť násilie explicitne. Práve naopak, prostredníctvom hereckého prejavu som sa snažila zachytiť emocionálnu silu, ktorú si vyžaduje každodenný boj obetí za svoju slobodu a vnútorný pokoj.
Vizuálne spracovanie kampane k výstave stavia na kontraste červenej farby a skrývania – opona symbolizuje tabuizované otázky a skryté témy, o ktorých je potrebné hovoriť otvorene. Výstavu symbolicky otváram pár dní pred Medzinárodným dňom za odstránenie násilia na ženách (25. november). Verím, že tento projekt podporí spoločenský diskurz a pomôže prekonať bariéry ticha, ktoré túto tému obklopujú. Dovoľme si ponoriť sa do príbehov odvahy, ktoré sa v tejto výstave odkrývajú, a staňme sa súčasťou zmeny, ktorú ako spoločnosť potrebujeme.“
---
Na projekte Strhnime oponu násilia spolupracovali Jana Kovalčíková, Ivana Kuxová, Tatiana Pauhofová, Anežka Petrová, Rebeka Poláková a niekoľko ďalších členov umeleckého súboru Činohry SND.
---

Cieľom výstavy je podnietiť diskusiu o probléme násilia, prevencii, podpore obetí a vyzvať k solidarite s tými, ktorí potrebujú pomoc.
---
Bezplatná non-stop Linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212.
---
Viac o autorke: Bara Podola vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v odbore fotografia a v roku 2024 úspešne ukončila magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Divadelnej fotografii sa venuje už 6 rokov. V roku 2022 získala Študentskú cenu v celoslovenskej súťaži Bienále divadelnej fotografie za sériu fotografií z inscenácie Rosemary (Divadlo LAB, Bratislava). V jej portfóliu sa nachádzajú fotografie z predstavení viacerých divadiel (Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo P. O. Hviezdoslava, Radošinské naivné divadlo, Divadlo Petra Mankoveckého, Divadlo LAB,...). Výstava Strhnime oponu násilia je jej prvou autorskou výstavou.