Október

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 

najbližšie podujatie:

Strhnime oponu násilia

Divadelný ústav a fotografka Bara Podola vás pozývajú na vernisáž výstavy Bara Podola: Strhnime oponu násilia, ktorá sa uskutoční v piatok 22. novembra 2024 o 18.00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave. Výstava, ktorá otvára diskusiu o násilí páchanom nielen na ženách, ale aj na mužoch, potrvá do 20. decembra 2024. Pre verejnosť bude prístupná vždy hodinu pred každým podujatím v Štúdiu 12.

Vstup na podujatie je voľný.
---
Autorka Bara Podola o výstave:

„Táto výstava vznikla z hlbokej osobnej skúsenosti ženy, ktorá pred dvadsiatimi rokmi zažila násilie vo vzťahu. Jej odvaha podeliť sa o svoj príbeh sa stáva inšpiráciou pre nás všetkých. Výstava pozostáva zo série fotografií, ktoré zobrazujú spektrum emócií zoči-voči násiliu zo strany blízkych, a to prostredníctvom umeleckého stvárnenia profesionálnymi herečkami a hercami z umeleckého súboru Slovenského národného divadla. Herečky a herci, ktorí sa podieľajú na projekte, nestvárnili svoju osobnú skúsenosť. Ich úlohou bolo prostredníctvom svojho talentu a empatie vizuálne stvárniť emócie ľudí, ktorí si týmto utrpením prešli. Herecké stvárnenie umožňuje divákovi nahliadnuť do vnútorného sveta ľudí, ktorí zažívali násilie – sveta, ktorý je zároveň plný odvahy, nádeje a túžby po zmene. Cieľom výstavy nie je zobraziť násilie explicitne. Práve naopak, prostredníctvom hereckého prejavu som sa snažila zachytiť emocionálnu silu, ktorú si vyžaduje každodenný boj obetí za svoju slobodu a vnútorný pokoj.

Vizuálne spracovanie kampane k výstave stavia na kontraste červenej farby a skrývania – opona symbolizuje tabuizované otázky a skryté témy, o ktorých je potrebné hovoriť otvorene. Výstavu symbolicky otváram pár dní pred Medzinárodným dňom za odstránenie násilia na ženách (25. november). Verím, že tento projekt podporí spoločenský diskurz a pomôže prekonať bariéry ticha, ktoré túto tému obklopujú. Dovoľme si ponoriť sa do príbehov odvahy, ktoré sa v tejto výstave odkrývajú, a staňme sa súčasťou zmeny, ktorú ako spoločnosť potrebujeme.“
---
Na projekte Strhnime oponu násilia spolupracovali Jana Kovalčíková, Ivana Kuxová, Tatiana Pauhofová, Anežka Petrová, Rebeka Poláková a niekoľko ďalších členov umeleckého súboru Činohry SND.
---
Výstavu otvorí Mgr. Barbora Burajová, PhD., manažérka Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách. Pár slov k výstave povie aj Mgr. Beata Jablonská, PhD., pedagogička na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
---
Cieľom výstavy je podnietiť diskusiu o probléme násilia, prevencii, podpore obetí a vyzvať k solidarite s tými, ktorí potrebujú pomoc.
---
Bezplatná non-stop Linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212.
---
Viac o autorke: Bara Podola vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v odbore fotografia a v roku 2024 úspešne ukončila magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Divadelnej fotografii sa venuje už 6 rokov. V roku 2022 získala Študentskú cenu v celoslovenskej súťaži Bienále divadelnej fotografie za sériu fotografií z inscenácie Rosemary (Divadlo LAB, Bratislava). V jej portfóliu sa nachádzajú fotografie z predstavení viacerých divadiel (Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo P. O. Hviezdoslava, Radošinské naivné divadlo, Divadlo Petra Mankoveckého, Divadlo LAB,...). Výstava Strhnime oponu násilia je jej prvou autorskou výstavou.

filtrovať podľa kategórií

30. október 2024
streda - 19:00
premietanie filmov a diskusia s Viliamom Dočolomanským

Efeméry & Commander

Farma v jeskyni/Farm in the Cave

Medzinárodný divadelný súbor z Prahy predstaví v Štúdiu 12 svoje dva filmové projekty Efeméry a Commander.

Po premietaní bude nasledovať diskusia so zakladateľom a umeleckým riaditeľom súboru Farma v jeskyni, režisérom a choreografom Viliamom Dočolomanským. Diskusiu povedie teatrológ Marek Godovič.


Efeméry

Nastúpte si. Nezastavujeme. Ideme v tom spolu, ale oddelene. Chvíle, keď sme mohli pochopiť, ale minuli sme.

Z kabíny výťahu paternoster vidíme prchavé okamihy zachytené v podobe silných citových pnutí. Protagonisti - spoločne a napriek tomu každý zvlášť - sú zaujatí svojimi vlastnými neistými a premenlivými príbehmi a nevidia tých druhých, ktorí sú hneď vedľa. Scény evokujú každodenné situácie v melancholickom prostredí, na hrane medzi realitou a podivnosťou.
Film získal na festivale Idaho Screendance cenu pre najlepších hercov a cenu divákov. 

Réžia: Viliam Dočolomanský, Jiří Matoušek
 

Účinkujú: Eliška Vavříková, Gioele Coccia, Andrej Štepita, Eleftheria Iliopoulou, Julian Hajduk Brown, Lukas Blaha, Barbora Ješutová, Barbora Nechanická, Monika Částková, Simona Dejmková, Matĕj Petrák, Karolína Grygarová, Kamila Růtová, Jakub Kohout, Eliška Řezníčková, Adéla Garabiková, Julie Kubrychtová, Omar Torrico


Commander


Čo keby deti medzi sebou hovorili, ako keď spolu chatujú? A čo keby ich dialógy neboli vymyslené, ale doslovne prevzaté z neonacistických chatov? Film Commander verejne odhaľuje to, čo doteraz zostávalo skryté za digitálnou oponou. Osvetľuje kontúry sveta, v ktorom niektoré súčasné deti žijú svoje druhé životy.

Filmová koláž rozohráva dialógy zostavené výhradne z fragmentov skutočných chatov neonacistické skupiny FKD, ktorú pod profilom Commander viedol trinásťročný chlapec. Zasadzuje ich do fiktívnych situácií v reálnom svete a vkladá ich do úst hercom – deťom. Mrazivá atmosféra rozhovorov, v ktorých deti verejne hovoria o sexe, smrti a nenávisti, balansuje na hranici absurdity, humoru, strachu a zdesenia. Malí dospelí tu – minimálne slovne – preberajú zodpovednosť za svet a naše životy. Keď sa potom slovný nátlak a manipulácia, ktorým sú deti vystavované virtuálne, prenesú do verejného priestoru a fyzickej podoby, vzniká obraz, ktorý vyvoláva viac než jednu znepokojivú otázku…

Film Commander je tiež súčasťou rovnomennej divadelnej inscenácie.

Réžia: Viliam Dočolomanský

Účinkujú: Julian Hajduk Brown, Heřman Tajovský, František Souček, Tomáš Richard Brenton, Michal Vrubel, Kryštof Brož, Kryštof Koníček, Oliver Vyskočil, Mikuláš Rychetský a další.

 

Lístky: 10€/6€ (zľavnený)

Vstupenky preklikom TU.

Podujatie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 15 rokov.