Február

 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 

najbližšie podujatie:

Mirage - ZRUŠENÉ

V čase, keď je jednoduchosť tanca prehlušená a utopená v každodennom ruchu života, sa Tomáš Danielis vracia k jeho čistým formám – virtuozite a radosti z jednoduchého bytia.

Neviditeľné, no všadeprítomné inteligentné technológie, ktoré potichu vopred definujú naše životy, sú partnermi v tomto diele. Režírujú tanečníka/choreografa v reálnom čase – rozhodujú o tom, aký tanec v priestore a na akú hudbu zatancuje. Mirage pripomína Cunninghamove diela pracujúce s náhodou, avšak v tomto diele je prvok náhody komplexný ako sám život.

Neznesiteľná krása a ľahkosť bytia popisujú toto dielo, napriek tomu, že jedinec čelí nemožnostiam v náročnom období, je ústrednou témou tohto diela. Cieľom Danielisa je priniesť krásu a momenty kontemplácie bez zavrhnutia reality, v ktorej žijeme. Preorientovaním sa na krásu vlieva do publika optimizmus. Vďaka použitiu AI a smart technológií dielo uniká z ich dosahu a vracia sa k ľudskej jednoduchosti.
---

Choreografia a tanec: Tomáš Danielis,
choreografia a réžia: 3 engines AI a smart Technologies,
technológie: Lucas Wilson Spirro, Tomáš Danielis.
---
VSTUPENKY: 10 €/7 €

Vstupenky preklikom TU.

 

filtrovať podľa kategórií

15. február 2024
štvrtok - 19:00
diskusia - ONLINE

Umením do sveta

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12. 

Umením do sveta je diskusným cyklom prepájajúcim umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. 

Diskusie vedú teatroloóg Marek Godovič a dramaturgička Anna Šoltýsová. Diskusie sú venované všetkým so záujmom o scénické umenie, kultúru a cestovanie.

Prekročme s umením hranice!

Pozrite si záznam diskusie s hostkami Dominikou Širokou a Katarínou Markovou preklikom na odkaz TU. 

V diskusii sa dozviete: 

  • štúdijné zázemie umelkýň a ich cesta do zahraničia,
  • ako sa tvorí v zahraničí, grantovú politiku a napr. aj to koľko povolení potrebujete na performanciu v Nemecku,
  • ako sa performerky vysporiadali s cudzím jazykom,
  • ich plány do budúcna.

Diskusia prebehla ako on-line stream: 11. októbra 2022.

----
DOMINIKA ŠIROKÁ
Študovala teóriu a dejiny dramatických umení na Univerzite Palackého v Olomouci (vrátane ročného študijného pobytu na Universität Wien). Titul master v odbore divadelnej vedy získala na Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove ako štipendistka DAAD. V priebehu štúdia sa venovala divadelnej kritike a pôsobila ako tútorka bakalárskych študentov. Neskôr absolvovala stáže na Deutsches Schauspielhaus Hamburg a Schauspiel Köln, kde od roku 2019 pôsobila ako asistentka dramaturgie, resp. dramaturgička. Od roku 2019 je tiež dramaturgičkou nemeckojazyčného programu festivalu Divadelní Flora v Olomouci. V roku 2022 bola súčasťou kuratórskeho tímu queer-feministického festivalu BRITNEY X. V tom istom roku prestúpila na Nationaltheater Mannheim, kde pôsobí ako dramaturgička. Doteraz spolupracovala s tvorkyňami a tvorcami ako Pınar Karabulut, Nuran David Calis, Rafael Sanchez, Armin Petras, Bastian Kraft, Rimini Protokoll, Doris Uhlich či hfs_ultras.

KATARÍNA MARKOVÁ
Vyštudovala teóriu a dejiny divadla na Masarykovej univerzite v Brne a scénický výskum na Ruhr-Universität Bochum v Nemecku. Jej umelecká tvorba osciluje medzi site specific art, sound art, inštaláciou a performanciou. Spolu s Franziskou Schneeberger a Marlene Ruther založili ženskú skupinu MFK Bochum (www.mfk-bochum.net), ktorá pracuje interdisciplinárne v sférach športu, umenia a na akademickej pôde. V roku 2020 skupina získala štipendium Christoph-Schlingensief-Fellowship v roku 2021 Flaußen Stipendium a v roku 2022 bola s performanciou SONIC HIGHWAY pozvaná na Favoriten Festival. Okrem zoskupenia MFK Bochum spolupracuje Katarína Marková s viacerými kolektívmi prevažne na nezávislej divadelnej scéne v Nemecku (stonekollektiv, Theater Löwenherz...). Je spoluzakladateľkou formátu ULTRAS v rámci festivalu Impulse Theater Festival. Od októbra 2021 je súčasťou formátu public performance school, ktorý otvoril viedenský theatercombinat. Pracuje tiež s deťmi, mládežníkmi a starými ľuďmi v oblasti divadelnej a tanečnej pedagogiky.
------
Viac informácií o našom on-line programe nájdete na webových stránkach Štúdia 12, FB a Instagrame. 


20. február 2024
utorok - 19:00
diskusia

Umením do sveta

ONLINE

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12. 

Umením do sveta je diskusným cyklom prepájajúci umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. 

Diskusie vedú teatroloóg Marek Godovič a dramaturgička Anna Šoltýsová. Diskusie sú venované všetkým so záujmom o scénické umenie, kultúru a cestovanie.

Prekročme s umením hranice!

Pozrite si záznam diskusie s hosťom Viliamom Dočolomanským preklikom na odkaz TU.

Z diskusie sa dozviete:

 

  • o založení Farmy v jeskyni, 
  • o Villiamových cestách do Andalúzie a Brazílie,
  • o pohybovom divadle a salse,
  • o práci s detským performerom a seniormi, 
  • o nových projektoch Farmy v jeskyni, …


Diskusia prebehla ako on-line stream: 17. januára 2023.

Diskusiu nájdete preklikom na YouTube kanál Štúdia 12 TU.

-------

Viliam Dočolomanský je umelecký šéf experimentálneho súboru Farma v jeskyni (Centrum DOX, Praha). Vyštudoval réžiu na JAMU v Brne, absolvoval doktorandské štúdium u prof. Jaroslava Vostrého na DAMU. Spolupracoval s Idou Kelarovou ako lektor v Mezinárodní škole pro lidský hlas. V roku 2002 založil medzinárodné divadelné štúdio Farma v jeskyni. Viliam viedol množstvo tunajších a zahraničných projektov, workshopov, spolupracuje so zahraničnými umelcami a umelkyniami. Publikuje v odborných časopisoch a spolupracuje s Ústavom teorie a scénické tvorby DAMU. V roku 2018 sa stal programovým riaditeľom Centra DOX pre oblasť živého umenia, kde ovplyvňuje dramaturgiu a umeleckú stratégiu v oblasti hudby, tanca a performancií. Zdroj: https://www.dox.cz/o-nas
------
Viac informácií o našom on-line programe nájdete na webových stránkach Štúdia 12, FB a Instagrame.


24. február 2024
sobota - 19:00
diskusia

Umením do sveta

ON-LINE

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12. 

Umením do sveta je diskusným cyklom prepájajúcim umenie a cestovanie. 

----

Špeciálna časť cyklu s Vierou Dubačovou a Jozefom Jakubčom je venovaná slovenským osobnostiam, ktorí sa dlhodobo angažujú v rámci humanitárnej pomoci či dokumentácie v krajinách sužovaných politickým konfliktom, s aktuálnym zameraním na Ukrajinu.

Diskusie vedú teatrológ Marek Godovič a dramaturgička Anna Šoltýsová. Diskusie sú venované všetkým so záujmom o scénické umenie, kultúru a cestovanie.

Prekročme s umením hranice!

Pozrite si záznam z diskusie s Vierou Dubačovou a Jozefom Jakubčom o ich dokumentárnej činnosti života počas vojny na Ukrajine, preklikom na odkaz TU.

----

Viera Dubačová je slovenská režisérka, manažérka, aktivistka, politička.

Absolventka Vysokej školy múzických umení v Bratislave v odbore divadelná réžia. Od roku 1989 rozvíjala a režírovala rôzne kultúrne aktivity v Banskej Bystrici, pričom sa zameriavala na prácu s problematickou mládežou, ľuďmi bez domova, dôchodcami, zdravotne znevýhodnenými ľuďmi, či ľuďmi s psychickými poruchami.

Je zakladateľkou a režisérkou Divadla z Pasáže, v ktorom hrajú ľudia s mentálnym postihnutím.

Stála pri založení neziskových organizácií Záhrada – centrum nezávislej kultúry, či Animus Apertus. Spolupracovala s divadlami v Bratislave, Nitre, Žiline. Založila Medzinárodný festival Arteterapia.

Vystupuje ako antikorupčná aktivistka, bojuje proti extrémizmu a je jednou zo zakladateliek iniciatívy Nie v našom meste.

Od r. 2006 sa venuje komunálnej politickej činnosti, pričom v r. 2016-2020 bola poslankyňou NR SR. V súčasnosti bola znovuzvolená do regionálnych do zastupiteľstva Banskobystrického kraja.

Je držiteľkou umeleckých ocenení, ale aj ocenení za svoju spoločensko-politickú angažovanosť. V roku 2012 získala Krištáľové krídlo za filantropiu.

Zdroj foto.: https://tichoaspol.sk/ludia/viera-dubacova/

----
Jozef Jakubčo je reportérom a fotografom, držiteľom ceny Grand Prix súťaže Slovak Press Photo. Aktuálne pracuje pre denník SME, kde reflektuje sociálne a politické dianie na Slovensku a vo svete. Vyštudoval masmediálnu komunikáciu na FMK UCM v Trnave. Od roku 2008 pracoval ako fotoreportér v týždenníku Žurnál, neskôr v agentúre SITA. Má rád reportážnu fotografiu.

----

Diskusia bola súčasťou programu Noc divadiel 2022.