September

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Room

Spomienky uložené v mysli. Spomienky premenené na skutočnosť, na paranoju. Minulosť sa odráža v prítomnosti a rodina tvorí základ všetkého… 

Tradičná rodina tvorí základ spoločnosti… Aká je tá tvoja? Poznáš ju? Alebo si len predstavuješ veci, ktoré by sa mohli stať? Veci, ktoré sú pre teba tak dôležité, až máš pocit, že sa naozaj dejú…

Rodina - môj otec, moje sestry, moja – mama. A ja? 
Tam, prosím, tam je moja izba.
---
Libreto a choreografia: Dominika Malenovská,
dramaturgia: Peter Maťo, 
hudba: Marián Závarský,
hudobné aranžmá: Miroslav Lach,
kostýmy: Boris Hanečka,
produkcia: Lucie Solanská.
Účinkujú: Katarína Jungová, Emma Kasatkinova, Eunika Peričková, Sophia Hurákova, Stanislav Stanek

---

Vstupenky: 8€/6€ (zľavnené)

Vstupenky preklikom TU.

Predstavenie je uvádzané v rámci Medzinárodného dňa tanca.

filtrovať podľa kategórií

16. september 2020
streda - 18:00
diskusia

Umenie je prekonať krízu

Žijeme dobu, ktorú sme si začiatkom roka 2020 nedokázali ani len predstaviť. Dlhé mesiace sme mohli kultúru a umenie konzumovať len online, od júna sa veľa divadiel znovuotvorilo a uviedlo predstavenia v obmedzenom režime, dodržiavajúc hygienické nariadenia obmedzujúce kapacitu sál aj komfort divákov. Dnes sa pripravujeme na otvorenie divadelnej sezóny a s obavami sledujeme zostrovanie opatrení pri rastúcich číslach ľudí infikovaných druhou vlnou Covid-19.

Umenie, a zvlášť to živé, prežíva hlbokú krízu, nielen finančnú a existenčnú, ale aj hodnotovú, spoločenskú - umelci a ľudia pracujúci v kultúre sú posledné týždne konfrontovaní s čoraz nenávistnejšími prejavmi verejnosti na sociálnych sieťach.

V našej diskusii sa pokúsime pomenovať stav, v akom sa európska a slovenská kultúra a predovšetkým živé umenie (divadlo) dnes nachádzajú. Pokúsime sa odhadnúť, kam až sa súčasná kríza a druhá vlna pandémie môžu rozvinúť a aké následky to môže mať pre divadlá a umelcov.

Prekonať krízu je umenie. S našimi hosťami a hostkami budeme diskutovať o tom, aké kroky by sme mali podniknúť, aby naše kultúrne organizácie túto krízu nielen prekonali, ale vyšli z nej zdravšie, stabilnejšie a udržateľnejšie. Vnímame krízu ako príležitosť na zmenu a preto otvoríme aj otázku funkčnosti existujúcich právnych foriem zriaďovaných i nezriaďovaných kultúrnych organizácií. Akú právnu formu by mala mať udržateľná kultúrna inštitúcia, aby dokázala efektívne reagovať na súčasnú a prípadné budúce krízy?

Diskusia bude streamovaná prostredníctvom FB platformy.

Vstup je voľný. 

Diskutovať prídu:
Tomáš Sedláček, hlavný makroekonomický stratég ČSOB, autor úspešnej knihy Ekonomie dobra a zla, preloženej do 21 jazykov
Matúš Bieščad, riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky
Zora Jaurová, producentka, dramaturgička, expertka na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel
Yvona Kreuzmannová, zakladateľka a riaditeľka festivalu TANEC PRAHA a divadla PONEC
Vladimír Procházka, riaditeľ Činoherního klubu, Praha

Moderuje: Katarína Figula, výkonná riaditeľka festivalu Bratislava v pohybe