Február

 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 

najbližšie podujatie:

Mliečne zuby: KRÁTKOVLASOSŤ

Keď sme šli z divadla, povedal mi:
Prišla si o rozum, o vlasy a o manžela. /
V živote ma strihali len traja muži, ktorým som to dovolila.
Strihanie je pre mňa vnútorný akt. /
Pre mňa sú moje vlasy oblečenie.
Ja si proste musím zaobstarať parochňu, lebo mám občas chuť na dlhé vlasy.

---
Krátke vlasy u žien (v európskom kontexte) často súviseli s trestom či ponížením. Neskôr mohlo byť ostrihanie sa vzdorom voči patriarchátu a odmietnutím diktátu, mohlo byť súčasťou kvír kultúry a bezpečným priestorom pre okoloidúce osoby, mohlo byť novou, odvážnou krásou, mohlo symbolicky označiť moment premeny (odstrihnutie starého a vytvorenie priestoru pre nové). Napriek dlhej histórii a postupnej transformácii významu však krátke vlasy ešte stále dokážu vzbudiť silné reakcie okolia a naďalej sú fantómovým vlastníctvom rodín či partnerov.

Pokiaľ je pomocou úpravy vlasov možné antropologicky skúmať dejiny ľudstva, vyjadrenia sa aj útlaku, potom je pomocou nich určite možné uvidieť aj históriu nás, jednotlivkýň a jednotlivcov, vystavovaných neustálemu dialógu so spoločnosťou a jej utopickými (a často uniformnými) ideálmi.
---
Hoci celý inscenačný tím spojila téma krátkovlasosti, ukázalo sa, aké odlišné príbehy naše vlasy hovoria a čo pre koho znamenajú. Sú oblečením, sú gestom, sú revolúciou, sú mágiou, sú stopou našich identít naprieč časom.

Z výpovedí jednotlivých performeriek vzniká kolektívne svedectvo prepletené snovými výjavmi. Obecenstvo sa tak ocitá na surreálnej tanečnej performancii s ceremoniálnymi i dokumentárnymi znakmi, ktorá pozýva každú a každého z nás k vyrozprávaniu vlastného príbehu cez optiku vlasov.

„So symbolmi je možné manipulovať, aby niečo vyjadrili alebo zastreli, ale význam vlasov, najmä ako symbolu identity, sa dá len ťažko preceňovať.“
(Anthony Synnott, sociológ)
---

INSCENAČNÝ TÍM:

Účinkujú: Melánia Ondrejčíková, Julia Pabst, Tereza Pavlíková
Réžia: Anna Ďurišíková
Dramaturgia: Sami Furmánek
Scéna a kostýmy: Erika Hajzoková, Katarína Šišková
Svetelný dizajn: Anna Ďurišíková
Hudba: Tereza Pavlíková, Juraj Bolf
Technická podpora: Daniel Rychlo
Foto: Sabína Školková

---
Vstupenky: 7€ / 5€ (zľavnený)
Vstupenky preklikom TU. 

Projekt vznikol v rámci platformy Mliečne zuby a bol podporený Nadáciou Tatra banky.

filtrovať podľa kategórií

15. február 2024
štvrtok - 19:00
diskusia - ONLINE

Umením do sveta

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12. 

Umením do sveta je diskusným cyklom prepájajúcim umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. 

Diskusie vedú teatroloóg Marek Godovič a dramaturgička Anna Šoltýsová. Diskusie sú venované všetkým so záujmom o scénické umenie, kultúru a cestovanie.

Prekročme s umením hranice!

Pozrite si záznam diskusie s hostkami Dominikou Širokou a Katarínou Markovou preklikom na odkaz TU. 

V diskusii sa dozviete: 

  • štúdijné zázemie umelkýň a ich cesta do zahraničia,
  • ako sa tvorí v zahraničí, grantovú politiku a napr. aj to koľko povolení potrebujete na performanciu v Nemecku,
  • ako sa performerky vysporiadali s cudzím jazykom,
  • ich plány do budúcna.

Diskusia prebehla ako on-line stream: 11. októbra 2022.

----
DOMINIKA ŠIROKÁ
Študovala teóriu a dejiny dramatických umení na Univerzite Palackého v Olomouci (vrátane ročného študijného pobytu na Universität Wien). Titul master v odbore divadelnej vedy získala na Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove ako štipendistka DAAD. V priebehu štúdia sa venovala divadelnej kritike a pôsobila ako tútorka bakalárskych študentov. Neskôr absolvovala stáže na Deutsches Schauspielhaus Hamburg a Schauspiel Köln, kde od roku 2019 pôsobila ako asistentka dramaturgie, resp. dramaturgička. Od roku 2019 je tiež dramaturgičkou nemeckojazyčného programu festivalu Divadelní Flora v Olomouci. V roku 2022 bola súčasťou kuratórskeho tímu queer-feministického festivalu BRITNEY X. V tom istom roku prestúpila na Nationaltheater Mannheim, kde pôsobí ako dramaturgička. Doteraz spolupracovala s tvorkyňami a tvorcami ako Pınar Karabulut, Nuran David Calis, Rafael Sanchez, Armin Petras, Bastian Kraft, Rimini Protokoll, Doris Uhlich či hfs_ultras.

KATARÍNA MARKOVÁ
Vyštudovala teóriu a dejiny divadla na Masarykovej univerzite v Brne a scénický výskum na Ruhr-Universität Bochum v Nemecku. Jej umelecká tvorba osciluje medzi site specific art, sound art, inštaláciou a performanciou. Spolu s Franziskou Schneeberger a Marlene Ruther založili ženskú skupinu MFK Bochum (www.mfk-bochum.net), ktorá pracuje interdisciplinárne v sférach športu, umenia a na akademickej pôde. V roku 2020 skupina získala štipendium Christoph-Schlingensief-Fellowship v roku 2021 Flaußen Stipendium a v roku 2022 bola s performanciou SONIC HIGHWAY pozvaná na Favoriten Festival. Okrem zoskupenia MFK Bochum spolupracuje Katarína Marková s viacerými kolektívmi prevažne na nezávislej divadelnej scéne v Nemecku (stonekollektiv, Theater Löwenherz...). Je spoluzakladateľkou formátu ULTRAS v rámci festivalu Impulse Theater Festival. Od októbra 2021 je súčasťou formátu public performance school, ktorý otvoril viedenský theatercombinat. Pracuje tiež s deťmi, mládežníkmi a starými ľuďmi v oblasti divadelnej a tanečnej pedagogiky.
------
Viac informácií o našom on-line programe nájdete na webových stránkach Štúdia 12, FB a Instagrame. 


20. február 2024
utorok - 19:00
diskusia

Umením do sveta

ONLINE

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12. 

Umením do sveta je diskusným cyklom prepájajúci umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. 

Diskusie vedú teatroloóg Marek Godovič a dramaturgička Anna Šoltýsová. Diskusie sú venované všetkým so záujmom o scénické umenie, kultúru a cestovanie.

Prekročme s umením hranice!

Pozrite si záznam diskusie s hosťom Viliamom Dočolomanským preklikom na odkaz TU.

Z diskusie sa dozviete:

 

  • o založení Farmy v jeskyni, 
  • o Villiamových cestách do Andalúzie a Brazílie,
  • o pohybovom divadle a salse,
  • o práci s detským performerom a seniormi, 
  • o nových projektoch Farmy v jeskyni, …


Diskusia prebehla ako on-line stream: 17. januára 2023.

Diskusiu nájdete preklikom na YouTube kanál Štúdia 12 TU.

-------

Viliam Dočolomanský je umelecký šéf experimentálneho súboru Farma v jeskyni (Centrum DOX, Praha). Vyštudoval réžiu na JAMU v Brne, absolvoval doktorandské štúdium u prof. Jaroslava Vostrého na DAMU. Spolupracoval s Idou Kelarovou ako lektor v Mezinárodní škole pro lidský hlas. V roku 2002 založil medzinárodné divadelné štúdio Farma v jeskyni. Viliam viedol množstvo tunajších a zahraničných projektov, workshopov, spolupracuje so zahraničnými umelcami a umelkyniami. Publikuje v odborných časopisoch a spolupracuje s Ústavom teorie a scénické tvorby DAMU. V roku 2018 sa stal programovým riaditeľom Centra DOX pre oblasť živého umenia, kde ovplyvňuje dramaturgiu a umeleckú stratégiu v oblasti hudby, tanca a performancií. Zdroj: https://www.dox.cz/o-nas
------
Viac informácií o našom on-line programe nájdete na webových stránkach Štúdia 12, FB a Instagrame.


24. február 2024
sobota - 19:00
diskusia

Umením do sveta

ON-LINE

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12. 

Umením do sveta je diskusným cyklom prepájajúcim umenie a cestovanie. 

----

Špeciálna časť cyklu s Vierou Dubačovou a Jozefom Jakubčom je venovaná slovenským osobnostiam, ktorí sa dlhodobo angažujú v rámci humanitárnej pomoci či dokumentácie v krajinách sužovaných politickým konfliktom, s aktuálnym zameraním na Ukrajinu.

Diskusie vedú teatrológ Marek Godovič a dramaturgička Anna Šoltýsová. Diskusie sú venované všetkým so záujmom o scénické umenie, kultúru a cestovanie.

Prekročme s umením hranice!

Pozrite si záznam z diskusie s Vierou Dubačovou a Jozefom Jakubčom o ich dokumentárnej činnosti života počas vojny na Ukrajine, preklikom na odkaz TU.

----

Viera Dubačová je slovenská režisérka, manažérka, aktivistka, politička.

Absolventka Vysokej školy múzických umení v Bratislave v odbore divadelná réžia. Od roku 1989 rozvíjala a režírovala rôzne kultúrne aktivity v Banskej Bystrici, pričom sa zameriavala na prácu s problematickou mládežou, ľuďmi bez domova, dôchodcami, zdravotne znevýhodnenými ľuďmi, či ľuďmi s psychickými poruchami.

Je zakladateľkou a režisérkou Divadla z Pasáže, v ktorom hrajú ľudia s mentálnym postihnutím.

Stála pri založení neziskových organizácií Záhrada – centrum nezávislej kultúry, či Animus Apertus. Spolupracovala s divadlami v Bratislave, Nitre, Žiline. Založila Medzinárodný festival Arteterapia.

Vystupuje ako antikorupčná aktivistka, bojuje proti extrémizmu a je jednou zo zakladateliek iniciatívy Nie v našom meste.

Od r. 2006 sa venuje komunálnej politickej činnosti, pričom v r. 2016-2020 bola poslankyňou NR SR. V súčasnosti bola znovuzvolená do regionálnych do zastupiteľstva Banskobystrického kraja.

Je držiteľkou umeleckých ocenení, ale aj ocenení za svoju spoločensko-politickú angažovanosť. V roku 2012 získala Krištáľové krídlo za filantropiu.

Zdroj foto.: https://tichoaspol.sk/ludia/viera-dubacova/

----
Jozef Jakubčo je reportérom a fotografom, držiteľom ceny Grand Prix súťaže Slovak Press Photo. Aktuálne pracuje pre denník SME, kde reflektuje sociálne a politické dianie na Slovensku a vo svete. Vyštudoval masmediálnu komunikáciu na FMK UCM v Trnave. Od roku 2008 pracoval ako fotoreportér v týždenníku Žurnál, neskôr v agentúre SITA. Má rád reportážnu fotografiu.

----

Diskusia bola súčasťou programu Noc divadiel 2022.