Apríl 2018

 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

EVERYWHEN

EVERYWHEN je intermediálna performance o neustálej rotácii dejín. Krúži okolo dvojitej roviny života – osobnej a politickej. Do ostrého kontrastu stavia obraz láskyplného, ​​jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorá môže často byť zlovestná, nenávistná a pomstychtivá. Ako prezentujeme svoje politické postoje svojim najbližším?   

Žena ako milujúca matka, ktorá propaguje vraždenie a otroctvo; milujúci pár zapojený do propagandy zvrátenej ideológie; deti, ktoré akoby v zápale hry hajlujú. Zábery, na ktorých nie je niečo v poriadku. Obrazy bežných rodín, matiek a otcov so svojimi deťmi, malých skupín navzájom si blízkych ľudí tvárou v tvár hroziacemu opakovaniu histórie.   

Naše spomienky sa často vynárajú, upravujú, prikrášľujú alebo dokonca samovoľne mažú. Vynechávaním niektorých udalostí a prepisovaním histórie sa však buduje bariéra v komunikácii medzi nastupujúcou generáciou a staršími ľuďmi. Vzniká tak najlepší základ pre opakovanie určitej časti histórie. Dá sa vôbec zabrániť takémuto opakovaniu, ak máme ideológiu vpísanú do tela takmer ako DNA? Aké ťažké je byť kritickým k vlastnému svetonázoru, zvlášť ak ho vytvárajú naši najbližší?

Tanec, koncept: Soňa Ferienčíková 
Vizuál, koncept: Mária Júdová 
Hudba, koncept: Alexandra Timpau 

VSTUPNÉ:
celý lístok 7€ / zľavnený lístok 5€

Predstavenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Predstavenie je súčasťou 13. ročníka festivalu súčasného tanca a pohybového divadla NU DANCE FEST 2018.

www.nudancefest.sk

filtrovať podľa kategórií

5. apríl 2018
Štvrtok – 19/30
scénické čítanie / výstava fotografií / diskusia

Americký cisár. Masový útek z Haliče

Martin Pollack / Michal Ditte

Reportér Martin Pollack a téma masového úteku z Haliče v divadle.

ŠTÚDIO 12 v spolupráci s Divadlom Potôň pripravujú inscenáciu, ktorej predlohou je reportáž Martina Pollacka Americký cisár. Masový útek z Haliče. 

Ako sa historická reportáž mení na divadelnú hru? Čo si myslí o tejto premene samotný Martin Pollack? A prečo je podľa autora dramatizácie Michala Ditteho potrebné priniesť tému emigrácie na divadelné dosky? 

ŠTÚDIO 12 a Vydavateľstvo Absynt Vás srdečne pozývajú na ochutnávku pripravovanej inscenácie vo forme scénického čítania a otvorenú diskusiu, ktorej sa zúčastnia: 

- autor knihy Martin Pollack
- prekladateľ Michal Hvorecký
- autor dramatizácie Michal Ditte 
- dramaturg Marek Godovič 
- herci Matúš Kvietik, Ľubomír Bukový a Eva Moresová

Súčasťou večera bude aj výstava dobových fotografií zo súkromného archívu Martina Pollacka a ukážky výtvarného spracovania inscenácie.

Martin Pollack vo svojej knihe Americký cisár. Masový útek z Haliče spracúva tému masového vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu.Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi konkrétnych ľudí.

VSTUPNÉ:   3€


* Martin Pollack je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam "kontaminovaným dejinami". V jeho ďalšej knihe Smrť v bunkri spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami - s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov.

Knihy Martina Pollacka prinieslo na Slovensko vydavateľstvo Absynt v edícii Prekliati reportéri. 
www.absynt.sk